ZLOBÍ VÁS, KDYŽ VÁS  NESERIOZNÍ REALITNÍ "MAKLÉŘI" ČI  KANCELÁŘE KLAMOU SVÝMI INZERÁTY?  TAK ZAKROČTE!

Pokud jste hledali pronájem bytu, domu či jiné nemovitosti a chtěli jste výlučně vztah přímo s majitelem takové nemovitosti, vyhýbali jste se inzerátům, kde je zmíněna k ceně nájmu a případných služeb i provize.
Dobrá. Ale co když jste hledali dlouho a našli jste inzerát na tuto nemovitost u realitní kanceláře a pak tu stejnou nemovitost jen  na jméno či jen kontakt na telefon s tím, že zde provize zmíněna nebyla, tak jste tam zavolali,  ale při jednání o nájmu jste zjistili, že nejednáte s majitelem a najednou  nějaká částka navíc jako provize z  jednání vyplynula? Nicméně byt se Vám třeba líbil a tak jste to vzali. Ale zjistili jste, že tento byt nabízela i jiná realitní kancelář se souhlasem majitele a tato požadavek provize prezentovala předem, tj. neuváděla Vás v omyl. Navíc Vám mohla nabídnout i poradenství ohledně nájemní smlouvy lépe než nějaký pokoutní "makléř", který se schovává za pouhý telefonní kontakt.
Pokud takový makléř v inzerátu  (a je lhostejno, zda pronájem prezentuje pouze on či někdo jiný)  údaj o tom, že je požadována provize neuvádí,  pak se ho zeptejte, zda mu odměnu za zprostředkování majitel platí ze svého. Pokud ano, tak buďte ujištěni, že majitel takovou odměnu  makléři   s největší pravděpodobností promítne nějakým způsobem do nájmu či jiných případných plateb s tím souvisejících, takže jak moc na provizi ušetříte, na to si odpovězte sami. 
Ale to nebývá zvykem. Spíše majitel provize zprostředkovateli neposkytuje a pak  takový "makléř" bude po Vás provizi požadovat, ačkoliv  v inzerátu  o ní nebyla ani zmínka. 
Máte právo se bránit  a takového ""makléře" nahlásit. Dělá špatné jméno slušným realitním kancelářím, které pak na takové neseriozní "zlatokopy" doplácejí.
Dobrá rada na závěr : dívejte  se  na pronájem své  požadované nemovitosti  jako na kompletní službu. Platíte-li provizi, chtějte od zprostředkovatele nájemní smlouvu, nebo, pokud smlouvu má již majitel jako kompletní dokument, chtějte od zprostředkovatele, aby Vám  vyložil, jaká úskalí v této smlouvě jsou. Smlouva, a to i nájemní, má být vyvážená ve vztahu jak pronajímatele, tak i nájemce.  A i k tomu můžete mít k ruce solidní realitní kancelář.