Mohlo by se i dnes stát, že Vám někdo ukradne nemovitost?   

Myslíte, že to není možné?  Nový katastrální zákon sice zavedl povinnost, že po podání návrhu na vklad práva se čeká  20 dnů, v nichž se účastníci řízení mohou k věci – změnám v katastru vyjádřit. Tudíž  za obvyklých okolností se o takové změně, týkající se Vaší nemovitosti dozvíte, protože Vás příslušné katastrální pracoviště o tomto podání zpraví.

Ovšem pokud se někdo bude vydávat za Vás a bude chtít Vaši nemovitost prodat, tak se mu může podařit vše zfalšovat ( Váš podpis a třeba i občanský průkaz). A také by se mohlo podařit zajistit, aby se zpráva z  příslušného katastrálního pracoviště ve výše zmiňovaných 20 dnech k Vám nedostala, např. tak, že na příslušné poště   podvodník nechá Vaši poštu za drobný poplatek  přesměrovat někam jinam. Tudíž, ačkoliv katastr  Vám pošle dopis s tím,  že nemovitost prodáváte, k Vám se tato  informace nemusí dostat.

A dozvíte se, že Vaše nemovitost patří někomu jinému až tehdy, když budete něco potřebovat s touto nemovitostí řešit. 

Ještě si myslíte, že taková situace nemůže nastat? Je to jen na Vás. Co s tím můžete dělat? Buďte sami sobě dobrými hospodáři a hlídejte si svůj majetek.

  Pomoci může  i zřízení služby, kterou zajišťuje Český úřad zeměměřický a katastrální - Sledování změn v katastru nemovitostí.

Jak na to?   Máte-li datovou schránku, můžete si tuto službu zřídit on-line, v ostatních případech na základě osobní žádosti podané na kterémkoliv katastrálním úřadu.

Služba je aktivní po zaplacení úplaty. A pokud  máte  0-20 nemovitostí, pak je tato služba „za hubičku“, za 200,- Kč. A tato částka se účtuje pouze při aktivaci služby. Takže pokud budete příslušnou nemovitost vlastnit, služba  bude poskytována.

Katastr Vám pak informace o změnách u sledovaných nemovitostí bude  jako uživateli služby zasílat  jedním ze zvolených způsobů:

  •  do datové schránky
  •  elektronickou poštou
  •  textovou zprávou (SMS).

A to dle našeho názoru za posílení jistoty vlastníka nemovitosti stojí. Za drobný poplatek získáte další zdroj informací  k Vaší nemovitostí, jejíž hodnota se zcela jistě pohybuje v řádu statisíců či milionů korun.

Máte dojem, že Vám výše uvedené informace pomohly? Chcete si něco doplnit?  Neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám pomůžeme. Těšíme se na Vás.